Ara Sıcaklar

Kokoreç Tarifi

MALZEMELER

  • 2 kuzu bağırsağı
  • 250 gr iç yağ
  • Tuz
  • Bol miktarda baharat (karabiber, pul biber, kekik, kimyon)

HAZIRLANIŞI

Merhaba baylar ve hanımlar, kokoreç Türk’lere özel bir yemektir ve yapımı gerçek anlamda özen değil kalite ister… Aslında zor sanılsa da sakatat yemeklerini yapan insanlar için son derece kolaydır. Lakin iş doğru kuzudan doğru bağırsakları almak ve doğru terbiye etmekten geçiyor. Kuzumuz eğer kokoreç kullanılacaksa kesinlikle süt kuzusu olmalıdır. Çünkü diğer türlü sertlik başlayacaktır. Süt kuzularının bağırsakları da bir hafta önceden çok iyi şekilde temizlenmeli ve derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu muhafaza işleminden sonra daha da yumuşamış bağırsaklar çözülünceye Dakar dolabın orta kısmında serin ortamda beklemeli ve süt ve karabiber ile terbiye edilmelidir. Terbiye süresi ise bir gündür.

Terbiye edilen bağırsaklarımızı iri bir şekilde kesim, iç yağımızı hazırlamaya başlamalıyız. Bunun için iç yağlarımızı öncelikle iri parçalar halinde kesip sonrasında ise tenceremizde tüm parçalar iyice yağlarını bırakana kadar ısıtılır ve sonra süzülür kalan yağdan kullanılacak olan ayrı bir tencereye alınır ve kuzu bağırsaklarımız o yağda iyice suyunu çekinceye kadar kavrulur. Sonrasında ise tuz ve bol baharat ekleyip kavuruyoruz ve bir köşede yağını çekmesi ve soğuması için bırakıyoruz. Soğuyan kokoreç temelimiz artık yağını da çekti ve kalıplaştı. Çok keskin bir bıçak yardımı ile incelemesine kıyıyoruz ve dilediğimiz zaman dilediğimiz kadarını ısıtıp, ekmek ile servis edebiliriz. Dilersek yanında ayran da sunabiliriz, afiyet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ben bayılıyorum buna. Tarif sayesinde artık bu pandemi dönemin de de evimizde kokoreç yiyebiliriz diye düşünüyorum. vermiş olduğunuz Kokoreç Tarifi için ne kadar teşekkür etsek azdır sanırım 🙂

  2. uff diyorum kokareç vazgecilmez bi tutku olduğunu dile getirmek istiyorum. Heleki iyi pişmiş yag oranı aza indirildi zaman var tadından vazgecemiyorum. kimse bu güzel şeyden marhum kalmasın evde pişirebilirsiniz ben o şekilde yapıyorum

  3. kokoreç ama kuzu kokoreç olmasi lazım ki daha lezzetli olur hem ben mesala genelikle kokoreç sade yapariz yaptıkdan sonra sadece kekik ve biber yeterli bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı