Reçel Tarifleri

Karpuz Kabuğu Reçeli Tarifi

MALZEMELER
  • 1 kg karpuz kabuğu
  • 1 kg şeker
  • 1 tam limon suyu
[irp]
HAZIRLANIŞI

Karpuz Kabuğu Reçeli Yapımı Tarifi’nin Yapılışı

Merhaba arkadaşlar, çoğu reçel meyvenin içi yerine daha aromatik özgüsü nedeni ile kabuğu ile kapılır. Eee haliyle karpuz da bir meyve ve bu nedenle kabuğunun kullanılması abes olmamalı. Öncelikle kendimize güzel bir karpuz alalım evde, dış yüzeyini yıkayıp, ailemiz ile meyve keyfini yaşayalım ve sakın kabuklarını atmayalım, onlarla daha çok işimiz var.
Karpuzlarınızı dilimlerken, dikkat edin kabuklarda yarım cm kadar bir kırmızılık kalsın ki reçele daha çok lezzet versin, daha fazlasına lüzum yok..
Karpuz kabuğu reçelinde diğer tüm reçellerde olduğu gibi şekillere çok önem veririm ben ve bu nedenle kabukları dikdörtgenler halinde kesmeye çalışın diye özellikle tavsiye ediyorum, birbirinden bağımsız, alakasız şekillerde tabakta lezzet olarak 10 numara dursa da görsellik olarak çekici bile gelmiyor maalesef.
Tarifimizin yapılışı: Dilimlediğimiz karpuz kabuklarını bir tencere içerisine alalım ve malzeme listemizde yer alan şeker ile bir saat kadar dinlendirip, orta ateşten biraz daha harlı bir ateşte kaynamaya bırakalım ve kaynama işlemi tamamlandığında ise ateşimizin altını kısıp artık hazır olana kadar yavaş ateşte, hafif hafif karıştırarak pişirmeye devam edelim, hazır olma işlemini anlamak için bir kürdan kullanabilirsiniz. Bir kürdandan aldığınız bir damla reçeli bir tabağa akıtın eğer dağılmadan duruyorsa olmuş demektir, limonunu ayarlayıp ocaktan alabilirsiniz ama dağılıyorsa kaynatmaya devam ki ben çoğu zaman mutfakta kırnağıma damlatırım tabak bulamam hemen o sebeple elinin yanmasından korkanlar haricindekiler tırnaklarının dış yüzeylerini de kullanabilirler. Soğutma işleminde direkt olarak dolaba atmadan, öncelikle oda sıcaklığında bir süre bekletin, dolaba atın ki reçelimiz şeker kesmesin, çok lezzetli bir reçel afiyet olsun, yaklaşık 5 ay kadar dayanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı