Hamur İşleriKızartma Tarifleri

Pratik Hamur Kızartması Tarifi

MALZEMELER
  • 2 yumurta
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 çay bardağı süt
  • Aldığı kadar un
  • Arzuya göre tuz ya da 2 çay bardağı toz şeker
[irp]
HAZIRLANIŞI

Eminim evlerinizde pratik hamur kızartmalarına sıklıkla yer veren bayanlardansınız ama bu tarif sizlere hem tuzlu hem de şekerli olmak üzere iki seçenek sunan. Sıcak olduğu kadar, soğuk da yenebilen ender tariflerden birisidir.
Malzemelerimizden hamur elde etmek ve hamurumuzun kalitesinden ödün vermemek için her hamur işi için uygulanması gereken bazı yollar vardır. Bu yolları uygulayarak tarifimiz için gerekli olan hamurumuzu oluşturalım.
Öncelikle unumuzu tuz ve/veya şekerimizle iyice harmanlayalım ve mutlaka bu işlemden önce ince gözeneklere sahip bir elek yardımı ile unumuzu eleyelim. Burada tuzlu yapacaksak hamur işimizi tuz, şekerli yani tatlı yapacaksak hamur işimizi şeker eklememiz gerekmekte, sonrasında ise 1 tatlı kaşığı kabartma tozumuzu ekliyoruz ve yine unumuzu iyice harmanlıyoruz. Sonrasında ise oluşan bu karışımlı un harmanımıza öncelikle süt ve sonra yağımızı ekleyerek kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurup hamur elde ediyoruz.
Hamurumuzu yarım saat kadar dinlendirmemiz ve bu dinlenme işleminden sonra üzerine un serptiğimiz tezgahımızda merdane yardımı ile serçe parmağımız kalındığında olacak şekilde açıyoruz. Açma işleminde merdaneye hamur yapışmaması için un kullanmanızı tavsiye ederim.
Ben elde ettiğim bu kalın yufkayı eğer şekerli ise çay bardağının ağzı ile eğer tuzlu ise bıçak kullanarak şekillendiriyorum ki genelde ikisini de çeşit bakımından aynı zamanda yapar ve kızartırım, sıcak servis yapınız, afiyet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı