Pilav Tarifleri

Detaylı Pirinç Pilavı Tarifi

MALZEMELER
  • 3 su bardağı pirinç
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • Yarım yemek kaşığı tere yağ
  • İsteğe bağlı toz tavuk bulyon
[irp]
HAZIRLANIŞI

Merhaba arkadaşlar, pirinç pilavı ve sade kek genellikle genç kızlarımızın yemek kabiliyetlerini ölçmek için kullanılır. Çünkü ikisi de kendi içinde kıvam isteyen yemeklerdir.
Özellikle pilav… Çok nankör diyebilirim en ufak bir hatanız da tüm emeklerinizi çöpe atar ve genellikle lapa olur. Çok az da olsa diri kalabilir ama diri kaldığı durumlarda da genç hanımlar zor olanı başardım diye sevinmesinler.
Aslında pilav mutlakta kült yemektir ve her aşçı gibi ben de nerede ise her gün 300 kişilik pilav hazırladığım için lapa yapma veya diri bırakma gibi sorunları aşmış bulunmaktayım.
Pirinç pilavında lapa olmanın veya diri kalmanın nedeni su değildir. Aslında suyu aşırı derece çok koymadıkça da herhangi bir sorun teşkil etmez. Pişirme süresi için de bu geçerlidir az olmadığı sürece pilavını yaksa da tamamı yenmez denemez çünkü tabanda yanma başlar ve çok yavaş ilerler bu sebeple diri kalmasından endişelendiğinizde pişirmeye devam edebilirsiniz.
Öncelikle pilavı pişirme süresi çok önemlidir 45 dakika pilavın dinlenmesi için ve bir 45 dakika da pirincin pişirmeden önce dinlenmesi için gereklidir. Merak etmeyin tüm bu süreleri ocak başında geçirmeyeceksiniz…

Öncelikle pilavı yapmaya başlamadan bir buçuk saat önce iri bir tutam tuzu ılık bolca ılık suyun içine 3 bardak pirinç ile atın ve 45 dakika kadar bekletin. Bu çok önemlidir, eğer bu işlemi yaparsanız pirincin diri kalma gibi bir olasılığı elemiş olursunuz. Ara ara karıştırabilirsiniz elbette ama yumuşayan pirinçleri ezmeden ve kırmadan avuç içinizle yavaşça…
Teflon bir tencerenin dibini örtecek kadar sıvı yağ ve yarım yemek kaşığı tere yağı koyun, eğer pilavınızı şehriyeli yapacaksanız yağ ısındıktan sonra yarım su bardağı şehriyeyi pembeleşinceye kadar kavura bilirsiniz aksi halde direkt olarak iyice birkaç kez sudan geçirdiğiniz pirinçleri tencerenize atın.
Pirinçler ılık suda beklediği için biraz yumuşak olacak bu sebeple kesinlikle sık karıştırmadan ve bu süre pirinçleri yakmadan ara ara karıştırarak pirinçlerinizi kavurun. Bu aşamada pirinçler ilk önceleri biraz toplanacaklardır ama sonrasında iyi kavrulduklarında yeniden ayrılacaklardır. İşte bu ayrılma anında kaynar suyunuzu dibi düz olan, teflon tencereniz de pirinçlerin yüzünü 1 cm geçecek kadar ekleyin.
Suyunuz kaynak olduğu için direkt olarak kaynamaya başlayacak yemeğimiz siz bu arada tuz ve (isteğe bağlı olan) tavuk bulyonumuzu yemeğe katabilirsiniz. Ben bulyon kullanmıyorum sizin de kullanmamanızı ekşilik kattığı için yemeklere tavsiye etmem.
Pirinçlerimiz kaynayan suyun içerisinde haşlanmaya başlarken sizler de arada bir yavaş yavaş karıştırın ve suyun azaldığını hissederseniz kapağı kapatmadan önce bir miktar daha ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise kapağı kapatın beş dakika boyunca altını zamanla kızasar pişirmeye devam edin ve bu beş dakikalık sürenin sonrasında ocağınızı tamamen kapatıp pilavınızı dinlenmeye bırakın.
45 dakika dinlenmeye bıraktığımız pilavımızı 30. dakikada bir kez karıştırırsanız daha tane tane düşen bir pilav elde etmiş olursunuz, afiyet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı