Balık TarifleriPilav Tarifleri

Hamsili Pilav Tarifi

MALZEMELER
  • 500-600 gr hamsi (kılçıklarından ayıklanmış)
  • 1 su bardağı pirinç
  • 1 kuru soğan
  • Çam fıstığı
  • Kuş üzümü
  • Karabiber
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • Maydanoz (İstenirse, ben kullanmadım)
[irp]
HAZIRLANIŞI

Merhaba arkadaşlar, yıllardır mutfakta çalışan biri olarak 2 ya da 3 kere yaptığım bir yemeğin tarifini vereceğim bugün size. Karadeniz bölgesinde eminim sıklıkla yapılıyordur. Yemeğimiz hamsili pilav.
Hamsili pilav Karadeniz bölgesine ait bit Türk yemeğidir. Zaman içerisinde diğer bölgelerde de bilinse de lokanta gibi ortamlarda pek bulunmaz çünkü hem pilavın hem de hamsilerin hazırlık ve pişirme aşamaları sanıldığından daha çok meşakkatli bir iştir. Yine de çok ama çok lezzetli bir yemek ve mutlaka denemenizi tavsiye ederim.
Hamsileri zamandan tasarruf etmek için fileto (kılçıklarından arındırılmış) temizleterek almanızı tavsiye ederim ve mutlaka elde temizleseniz de hazır temizletilmiş alsanız da iyice yıkayın ve kuruladıktan sonra tuzlayın. Tuzladıktan sonra bir müddet dinlenmesi gerek hamsilerin bu sırada iç harcımız olan pilavımızı hazırlayabiliriz.
Soğanlarımızı arpacık soğan olarak tercih edebilirsiniz zira arpacık soğanlarımız daha lezzetlidir ve koku açısından da çok daha hissedilir bir aromadır. Soğanlarımızı yemeklik kesim şeklinde doğruyoruz tereyağı ve sıvıyağı kızgın halde iken tavamızda ve iç fıstıklarımızla birlikte kavuruyoruz. İlk olarak soğanın girdiği bu kavurma işleminde yağın iyi ısınmış olması önemlidir. Çünkü soğuk yağda soğanlarımız yağı çeker ve tam olarak kavrulmaz.
Bir köşede yıkanmış ve suyunun süzülmüş olarak bekleyen pirincimizi artık kullanabiliriz. Pirincimizi kavurma işleminin sınırı pirinçlerin artık kızgın yağda tanelerine ayrılarak dağıldığı ana kadardır. Ama pilavımızın içerisine kuş üzümü de ekleneceği için pirinçlerimiz daha dağılmadan kuş üzümlerini atabilirsiniz aksi halde kuş üzümleri kızarsın diye beklerken pirinçlerimizi yakabiliriz.
Tüm bu işlemlerden artık suyumuzu ekleyebiliriz. Normalde 2 su bardağı olsa da bazen bu durum pirincin suda beklemesi veya içerisine giren diğer malzemelerin etkisi sebepli su kullanımındaki miktar artmaktadır, siz eğer su gerektiğini düşünürseniz ekleye de bilirsiniz.
Sudan hemen sonra ekleyeceğimiz malzemeler olan baharatlardan tuz haricinde diğerlerini isterseniz iç pilavımız dinlendikten sonra maydanoz ile de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde pilavın geneline yayılan baharat tadını kesimler halinde de kullanmış olursunuz…
Dilerseniz tek kişilik fırın kaplarında dilerseniz tek bir fırın kabında bu yemeği yapabilirsiniz ama eğer tek fırın kabı kullanacaksanız daha ince bir iç pilav koymanız gerekmektedir.
Tek kişilik fırın kabının tabanını yağlayıp hamsilerimizin iç kısmı size bakacak şekilde, tek sıra halinde hamsilerimizin bir kısmı fırın kabından taşacak şekilde yerleştirelim. İç pilavımızı koyduktan sonra sarkan bu hamsi kısımları ile iç pilavımızı üstünü kapatalım ve orta kısımlarını da sıralı şekilde hamsilerimiz ile kapatalım…
Üzerinde birer parça tereyağı koyup 170 derece fırında 45 dakika kadar pişirelim, üst kısımları kabarmaya başladıysa olmuş demektir. Servis aşamasında yeşillik kullanarak enfes bir tat elde etmiş olursunuz, afiyet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı